Themes - Twenty Fifteen - en to ka_GE translation catalogue (58 entries)

note: Description of the plugin/theme
en: Our 2015 default theme is clean, blog-focused, and designed for clarity. Twenty Fifteen's simple, straightforward typography is readable on a wide variety of screen sizes, and suitable for multiple languages. We designed it using a mobile-first approach, meaning your content takes center-stage, regardless of whether your visitors arrive by smartphone, tablet, laptop, or desktop computer.
ka_GE: ჩვენი 2015 წლის ნაგულისხმევი თემა არის სუფთა, ბლოგზე ორიენტირებული და სუფთა. Twenty Fifteen-ის მარტივი ტიპოგრაფია წაკითხვადია ეკარნთა სხვადასხვა ზომებზე და ხელმისაწვდომია მრავალ ენაზე. ჩვენ შევქმენით ის მობილურ მოწყობილობებზე გათვლით, რაც ნიშნავს, რომ შიგთავსი განთავსებულია ცენტრში და მნიშვნელობა არა აქვს, რა მოწყობილობით სარგებლობს თქვენი საიტის სტუმარი: სმარტფონით, ტაბლეტით, ნოუთბუკითა თუ სამაგიდე კომპიუტერით.

note: translators: %s: post title
en: Leave a comment<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
ka_GE: დატოვეთ<span class=“screen-reader-text”> კომენტარი%s</span>

en: Previous post:
ka_GE: წინა პოსტი

en: Previous
ka_GE: წინა

en: Next post:
ka_GE: შემდეგი პოსტი

en: Next
ka_GE: შემდეგ

en: Search Results for: %s
ka_GE: ძებნის შედეგები: %s

[ctx: Used before full size attachment link.]
en: Full size
ka_GE: სრული ზომა

[ctx: Used before tag names.]
en: Tags
ka_GE: ტეგები

[ctx: Used before category names.]
en: Categories
ka_GE: კატეგორიები

[ctx: Used before post author name.]
en: Author
ka_GE: ავტორი

[ctx: Used before publish date.]
en: Posted on
ka_GE: გამოქვეყნებულია:

[ctx: Used before post format.]
en: Format
ka_GE: ფორმატი

en: Featured
ka_GE: რჩეული

en: Newer Comments
ka_GE: ახალი კომენტარები

en: Older Comments
ka_GE: ძველი კომენტარები

en: Comment navigation
ka_GE: გადასვლა კომენტარებში

en: Blue
ka_GE: ლურჯი

en: Purple
ka_GE: მეწამული

en: Pink
ka_GE: ვარდისფერი

en: Yellow
ka_GE: ყვითელი

en: Dark
ka_GE: მუქი

en: Default
ka_GE: ნაგულისხმევი

en: Header and Sidebar Background Color
ka_GE: სათაურისა და გვერდითა ზოლის ფერი

en: Applied to the header on small screens and the sidebar on wide screens.
ka_GE: გამოიყენება სათაურებისადმი მცირე ეკრანზე და გვერდითა ზოლისადმი დიდ ეკრანზე.

en: Header and Sidebar Text Color
ka_GE: სათაურისა და გვერდითა ზოლის ტექსტის ფერი

en: Base Color Scheme
ka_GE: ფერთა საბაზისო სქემა

en: Twenty Fifteen requires at least WordPress version 4.1. You are running version %s. Please upgrade and try again.
ka_GE: Twenty Fifteen მოითხოვს მინიმუმ WordPress 4.1 ვერსიას. თქვენ გაქვთ %s ვერსია. გთხოვთ განაახლოთ და ხელახლა სცადოთ.

[ctx: Parent post link]
en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%title</span>
ka_GE: <span class="meta-nav">გამოქვეყნებულია:</span><span class="post-title">%title</span>

en: Next Image
ka_GE: შემდეგი ნახატი

en: Previous Image
ka_GE: წინა ნახატი

en: Menu and widgets
ka_GE: მენიუ და ვიჯეტები

en: Skip to content
ka_GE: შიგთავსზე გადასვლა

en: collapse child menu
ka_GE: შეკუმშული შვილობილი მენიუ

en: expand child menu
ka_GE: შვილობილი მენიუს გაშლა

[ctx: Inconsolata font: on or off]
note: Translators: If there are characters in your language that are not supported by Inconsolata, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
ka_GE: off

[ctx: Noto Serif font: on or off]
note: Translators: If there are characters in your language that are not supported by Noto Serif, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
ka_GE: off

[ctx: Noto Sans font: on or off]
note: Translators: If there are characters in your language that are not supported by Noto Sans, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
ka_GE: off

en: Add widgets here to appear in your sidebar.
ka_GE: დაამატეთ ვიჯეტები აქ, რათა ისინი გამოჩნდეს გვერდითა ზოლში.

en: Widget Area
ka_GE: ვიჯეტების არე

en: Social Links Menu
ka_GE: სოციალური ბმულების მენიუ

en: Primary Menu
ka_GE: ძირითადი მენიუ

en: Proudly powered by %s
ka_GE: გამოყენებული ძრავი: %s

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
ka_GE: როგორც ჩანს, ჩვენ არ შეგვიძლია ვიპოვნოთ ის, რასაც თქვენ ეძებთ.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
ka_GE: უკაცრავად, მაგრამ არცერთი ჩანაწერი არ ემთხვევა თქვენს საძიებო სიტყვებს. გთხოვთ, სცადოთ ახლიდან განსხვავებული სიტყვებით.

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
ka_GE: მზად ხართ გამოაქვეყნოთ ახალი სტატია? <a href="%1$s">დაიწყეთ აქედან.</a>.

en: Nothing Found
ka_GE: ვერაფერი ვერ მოიძებნა

en: Edit
ka_GE: რედაქტირება

en: Pages:
ka_GE: გვერდები:

note: translators: %s: Name of current post
en: Continue reading %s
ka_GE: კითხვის გაგრძელება: %s

en: Comments are closed.
ka_GE: დისკუსია დახურულია.

en: View all posts by %s
ka_GE: ავტორის %s ყველა სტატიის ნახვა

en: Published by
ka_GE: გამოქვეყნდა:

en: Page
ka_GE: გვერდი

en: Next page
ka_GE: შემდეგი გვერდი

en: Previous page
ka_GE: წინა გვერდი

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
ka_GE: ამ მისამართზე არაფერი არ მოიძებნა. სცადეთ გამოიყენოთ ძებნა.

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
ka_GE: ვაჰ! ის გვერდი ვერ მოიძებნა.
