Themes - Twenty Sixteen - en to ka_GE translation catalogue (65 entries)

note: Description of the plugin/theme
en: Twenty Sixteen is a modernized take on an ever-popular WordPress layout — the horizontal masthead with an optional right sidebar that works perfectly for blogs and websites. It has custom color options with beautiful default color schemes, a harmonious fluid grid using a mobile-first approach, and impeccable polish in every detail. Twenty Sixteen will make your WordPress look beautiful everywhere.
ka_GE: Twenty Sixteen — თანამედროვე თემააWordPress-ისათვის. ჰორიზონტალური სათაური მარჯვენა გვერდითი ზოლით, იდეალურია ბლოგებისა და საიტებისათვის. მას აქვს ფერიების მორგების პარამეტრები, ლამაზი ძირითადად ფერების სქემებით, ჰარმონიული მოქნილი ბადე მობილურ მოწყობილობებში გამოსაყენებლად. Twenty Sixteen თქვენს WordPress-საიტს დაეხმარება გამოიყურებოდეს ლამაზად.

note: translators: %s: Name of current post
en: Edit<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
ka_GE: <span class="screen-reader-text”>„%s“</span>-ის ჩასწორება

note: translators: %s: Name of current post
en: Continue reading<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
ka_GE: დაწვრილებით<span class=“screen-reader-text”> „%s“</span>

en: Red
ka_GE: წითელი

[ctx: comments title]
note: translators: %s: post title
en: One thought on &ldquo;%s&rdquo;
ka_GE: %s: 1 კომენტარი

[ctx: submit button]
en: Search
ka_GE: ძიება

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
ka_GE: ძებნა &hellip;

[ctx: label]
en: Search for:
ka_GE: ძებნა:

en: Footer Primary Menu
ka_GE: სარდაფის ძირითადი მენიუ

en: Footer Social Links Menu
ka_GE: სარდაფის სოციალური ბმულების მენიუ

en: Add widgets here to appear in your sidebar.
ka_GE: დაამატეთ ვიჯეტები აქ, რათა ისინი გამოჩნდეს გვერდითა ზოლში.

en: Featured
ka_GE: რჩეული

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
ka_GE: როგორც ჩანს, ჩვენ არ შეგვიძლია ვიპოვნოთ ის, რასაც თქვენ ეძებთ.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
ka_GE: უკაცრავად, მაგრამ არცერთი ჩანაწერი არ ემთხვევა თქვენს საძიებო სიტყვებს. გთხოვთ, სცადოთ ახლიდან განსხვავებული სიტყვებით.

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
ka_GE: მზად ხართ გამოაქვეყნოთ ახალი სტატია? <a href="%1$s">დაიწყეთ აქედან.</a>.

en: Nothing Found
ka_GE: ვერაფერი ვერ მოიძებნა

en: View all posts by %s
ka_GE: ავტორის %s ყველა სტატიის ნახვა

en: Author:
ka_GE: ავტორი:

en: Previous post:
ka_GE: წინა პოსტი

en: Next post:
ka_GE: შემდეგი პოსტი

en: Previous
ka_GE: წინა

en: Next
ka_GE: შემდეგი

en: Search Results for: %s
ka_GE: ძებნის შედეგები: %s

[ctx: Used before tag names.]
en: Tags
ka_GE: ტეგები

[ctx: Used before category names.]
en: Categories
ka_GE: კატეგორიები

[ctx: Used before publish date.]
en: Posted on
ka_GE: გამოქვეყნებულია:

[ctx: Used before post format.]
en: Format
ka_GE: ფორმატი

en: Leave a comment<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
ka_GE: დატოვეთ<span class=“screen-reader-text”> კომენტარი%s</span>

[ctx: Used before post author name.]
en: Author
ka_GE: ავტორი

en: Yellow
ka_GE: ყვითელი

en: Gray
ka_GE: ნაცრისფერი

en: Dark
ka_GE: მუქი

en: Default
ka_GE: ნაგულისხმევი

en: Secondary Text Color
ka_GE: მეორე ხარისხოვანი ტექსტის ფერი

en: Main Text Color
ka_GE: ძირითადი ტექსტის ფერი

en: Link Color
ka_GE: ბმულის ფერი

en: Page Background Color
ka_GE: გვერდის ფონის ფერი

[ctx: Parent post link]
en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%title</span>
ka_GE: <span class="meta-nav">გამოქვეყნებულია:</span><span class="post-title">%title</span>

en: Base Color Scheme
ka_GE: ფერთა საბაზისო სქემა

en: Twenty Sixteen requires at least WordPress version 4.4. You are running version %s. Please upgrade and try again.
ka_GE: თემა Twenty Sixteen მოითხოვს მინიმუმ WordPress 4.4-ს. თქვენი ვერსია არის: %s. გთხოვთ განაახლოთ და ხელახლა სცადოთ.

[ctx: Used before full size attachment link.]
en: Full size
ka_GE: სრული ზომა

en: Pages:
ka_GE: გვერდები:

en: Next Image
ka_GE: შემდეგი ნახატი

en: Previous Image
ka_GE: წინა ნახატი

en: Menu
ka_GE: მენიუ

en: Skip to content
ka_GE: შიგთავსზე გადასვლა

en: expand child menu
ka_GE: შვილობილი მენიუს გაშლა

en: collapse child menu
ka_GE: შეკუმშული შვილობილი მენიუ

[ctx: Inconsolata font: on or off]
note: translators: If there are characters in your language that are not supported by Inconsolata, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
ka_GE: off

[ctx: Montserrat font: on or off]
note: translators: If there are characters in your language that are not supported by Montserrat, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
ka_GE: off

[ctx: Merriweather font: on or off]
note: translators: If there are characters in your language that are not supported by Merriweather, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
ka_GE: off

en: Content Bottom 2
ka_GE: შიგთავსის ქვეშ 2

en: Appears at the bottom of the content on posts and pages.
ka_GE: გამოჩნდება გვერდებზე და ჩანაწერებში ქემოდან.

en: Content Bottom 1
ka_GE: შიგთავსის ქვეშ 1

en: Sidebar
ka_GE: გვერდითი პანელი

en: Social Links Menu
ka_GE: სოციალური ბმულების მენიუ

en: Primary Menu
ka_GE: ძირითადი მენიუ

en: Proudly powered by %s
ka_GE: გამოყენებული ძრავი: %s

en: Comments are closed.
ka_GE: კომენტარების დატოვება გამორთულია.

[ctx: comments title]
note: translators: 1: number of comments, 2: post title
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
ka_GE[0]: %2$s: %1$s კომენტარი

en: Page
ka_GE: გვერდი

en: Next page
ka_GE: შემდეგი გვერდი

en: Previous page
ka_GE: წინა გვერდი

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
ka_GE: ამ მისამართზე არაფერი არ მოიძებნა. სცადეთ გამოიყენოთ ძებნა.

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
ka_GE: ვაჰ! ის გვერდი ვერ მოიძებნა.
