ახალი სტრატეგია მესაქონლეობისთვის: სახელმწიფო და ფერმერები საერთო გამოწვევების პირისპირ
საქართველოში მესაქონლეობის დარგი განვითარების ახალ ეტაპზე გადადის. გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროში გამართული ბოლო სამუშაო შეხვედრა იმის დასტურია, რომ სახელმწიფო სექტორსა და კერძო მეწარმეებს შორის პირდაპირი დიალოგი პრიორიტეტულია.
მინისტრის მოადგილეების, ლაშა ავალიანისა და ლაშა დოლიძის შეხვედრა მესაქონლე ფერმერებთან, იმპორტიორებთან და რეალიზატორებთან მიზნად ისახავდა იმ რეალური პრობლემების იდენტიფიცირებას, რომლებიც დღეს დარგის წინსვლას აფერხებს, საძოვრებზე ხელმისაწვდომობიდან დაწყებული, ჯიშური გაუმჯობესებით დასრულებული.
სამუშაო შეხვედრის ძირითადი აქცენტები:
- გენეტიკური ფონდის გაუმჯობესება: ხელოვნური განაყოფიერების ხელშეწყობა და ჯიშური მრავალფეროვნების ზრდა.
- რესურსების მართვა: საძოვრების ეფექტური გამოყენება და მათზე ფერმერების ხელმისაწვდომობა.
- დეფიციტის აღმოფხვრა: მსხვილფეხა რქოსანი პირუტყვის ხორცისა და ცოცხალი მოზარდი საქონლის ბაზარზე არსებული სიმცირის დაძლევის გზები.
- პროგრამების მოდერნიზება: სახელმწიფო მხარდაჭერის მექანიზმების მორგება უშუალოდ ფერმერების საჭიროებებზე.
შეხვედრაზე მხარეებმა სექტორში არსებული ძირითადი გამოწვევები, შიდა და საექსპორტო ბაზრებზე არსებული მდგომარეობა, სახელმწიფო პროგრამების განვითარების პერსპექტივები, ხელოვნური განაყოფიერების ხელშეწყობის, საძოვრებზე ხელმისაწვდომობისა და ჯიშური მრავალფეროვნების გაუმჯობესების საკითხები განიხილეს. განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმო მსხვილფეხა რქოსანი პირუტყვის ხორცისა და ცოცხალი მოზარდი საქონლის დეფიციტს, ასევე, ცოცხალი პირუტყვის მომარაგებასთან დაკავშირებულ გამოწვევებს.
ლაშა ავალიანის განცხადებით, მესაქონლეობის სექტორის მხარდაჭერა სახელმწიფო პროგრამების ფარგლებში გაგრძელდება. იგეგმება არსებული პროგრამების მოდერნიზება და მათი მეტად მორგება ფერმერების ინტერესებზე.
„სექტორის წარმომადგენლებისგან მიღებული ინფორმაციის საფუძველზე, სამინისტრო დაიწყებს იმ ნაბიჯებზე მუშაობას, რომლებიც დარგის გაძლიერებას შეუწყობს ხელს. რეგულარულ რეჟიმში მოვისმენთ მოსაზრებებს და პოზიციებს. ეს უზრუნველყოფს, რომ სამომავლო გადაწყვეტილებები წინასწარ იყოს შეთანხმებული და სექტორის ინტერესებზე მაქსიმალურად მორგებული“, – აღნიშნა ლაშა ავალიანმა.
ფერმერებმა ყურადღება გაამახვილეს მცირე ფერმერული მეურნეობების განვითარების აუცილებლობაზე და აღნიშნეს, რომ სახელმწიფოს მხრიდან მხარდაჭერა ამ მიმართულებით კრიტიკულად მნიშვნელოვანია.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროში გამართულ შეხვედრას სურსათის ეროვნული სააგენტოს უფროსი გიორგი იაკობაშვილი და შესაბამისი დეპარტამენტების წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.
შეხვედრის მთავარი გზავნილი ნათელია: მესაქონლეობის სექტორის გაძლიერება მხოლოდ ერთიანი ძალისხმევითაა შესაძლებელი. სამინისტროს მზაობა, რომ სახელმწიფო პროგრამები მუდმივი მოდერნიზაციის რეჟიმში იყოს და მაქსიმალურად პასუხობდეს ფერმერთა ინტერესებს, დარგის სტაბილური განვითარების გარანტიაა.
როგორც ლაშა ავალიანმა აღნიშნა, რეგულარული კომუნიკაცია სექტორის წარმომადგენლებთან უზრუნველყოფს იმას, რომ სამომავლო გადაწყვეტილებები იქნება არა მხოლოდ ადმინისტრაციული, არამედ პრაქტიკულ შედეგზე ორიენტირებული. მცირე მეურნეობების მხარდაჭერა კი რჩება იმ კრიტიკულ წერტილად, რომელმაც ქვეყნის აგრარული თვითმყოფადობა უნდა განამტკიცოს.