ორშაბათი, თებერვალი 16, 2026
ახალი:
სურსათის ეროვნულმა სააგენტომ რძის გადამამუშავებელი არალეგალური საწარმოები გამოავლინა შესავალი მოსახლეობის ჯანმრთელობის დაცვა და სურსათის უვნებლობის სტანდარტების კონტროლი სახელმწიფოს ერთ-ერთი პრიორიტეტია. სურსათის ეროვნული სააგენტოს მიერ განხორციელებული ინსპექტირების შედეგად, საქართველოს სამ რეგიონში — ქვემო ქართლში, სამეგრელოსა და იმერეთში — გამოვლინდა რძის პროდუქტების მწარმოებელი რამდენიმე ობიექტი, რომლებიც კანონდარღვევით, ყოველგვარი რეგისტრაციისა და სანიტარიული ნორმების გვერდის ავლით საქმიანობდნენ. გამოვლენილი დარღვევები რეგიონების მიხედვით 1. ქვემო ქართლი (ბოლნისი) ბოლნისში, ფიზიკური პირის (ლ. ა.) საწარმოში ჩატარებული კონტროლისას აღმოჩნდა კრიტიკული შეუსაბამობები. ობიექტი მუშაობდა სავალდებულო სახელმწიფო აღიარებისა და რეგისტრაციის გარეშე. დარღვევები: ტექნოლოგიური პროცესისა და ჰიგიენური ნორმების უხეში დარღვევა, პასტერიზაციისა და დეზინფექციის არარსებობა. ამოღებული პროდუქცია: დაილუქა ე.წ. „ერბო“, „ნადუღი“, „კარაქი“, საეჭვო წარმოშობის ნედლი რძე და რძის ფხვნილი. 2. იმერეთი (ბაღდათი, სოფელი ვარციხე) სოფელ ვარციხეში ფიზიკური პირი (ლ. ჯ.) ყველს არალეგალურ საწარმოში ამზადებდა. დარღვევები: ობიექტს არ გააჩნდა სავალდებულო აღიარება და რეგისტრაცია. ბიზნესოპერატორმა ვერ წარადგინა პროდუქციის მიკვლევადობის დოკუმენტები და არ იცავდა ეტიკეტირების წესებს. 3. სამეგრელო (სენაკი, სოფელი ნოსირი) სენაკის მუნიციპალიტეტში გამოვლინდა შპს „თეთრი დათვი“, რომელიც ასევე რეგისტრაციის გარეშე საქმიანობდა. დარღვევები: ინსპექტორებმა დააფიქსირეს როგორც კრიტიკული, ისე არაკრიტიკული შეუსაბამობები, მათ შორის სანიტარიულ-ჰიგიენური ნორმებისა და ეტიკეტირების წესის დარღვევა. სანქციები და რეაგირება გამოვლენილი დარღვევების სიმძიმიდან გამომდინარე, სურსათის ეროვნულმა სააგენტომ მიიღო მკაცრი ზომები: ყველა ბიზნესოპერატორი დაჯარიმდა კანონმდებლობის შესაბამისად. საწარმოო პროცესი სრულად შეჩერდა კრიტიკული შეუსაბამობების აღმოფხვრამდე. დასკვნა არალეგალური საწარმოების არსებობა პირდაპირ საფრთხეს უქმნის მომხმარებლის სიცოცხლესა და ჯანმრთელობას, რადგან ასეთ ობიექტებში წარმოებული პროდუქცია არ გადის ლაბორატორიულ თუ ტექნოლოგიურ კონტროლს. სურსათის ეროვნული სააგენტო მოუწოდებს მოსახლეობას, გამოიჩინონ სიფრთხილე და შეიძინონ მხოლოდ ეტიკეტირებული, სანდო წარმოშობის პროდუქტი, ხოლო ბიზნესოპერატორებს შეახსენებს, რომ სახელმწიფო რეგისტრაციისა და უვნებლობის სტანდარტების დაცვა სავალდებულოა.
GECSA: ციფრული რევოლუცია ქართულ სოფლის მეურნეობაში – მოსავლის დაცვა ერთი ხელის შეხებით
ქარის ენერგია ფერმაში: როგორ მუშაობს ავტონომიური ენერგოსისტემა?