ქართული ჩაის აღორძინების ახალი ეტაპი: სამინისტრო სექტორის წარმომადგენლებთან ერთად რეფორმებს გეგმავს
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროში ჩაის სექტორის მხარდაჭერის მიზნით მნიშვნელოვანი სამუშაო შეხვედრა გაიმართა. მინისტრის მოადგილეები, ლაშა დოლიძე და ლაშა ავალიანი, დარგის წარმომადგენლებს შეხვდნენ, რათა პირისპირ მოესმინათ იმ გამოწვევების შესახებ, რომლებიც დღეს ქართული ჩაის წარმოების წინაშე დგას.
შეხვედრის მთავარი მიზანი სახელმწიფოსა და კერძო სექტორს შორის მჭიდრო თანამშრომლობის ფორმატის ჩამოყალიბება და დარგის კონკურენტუნარიანობის გაზრდაა.
მხარეებმა დეტალურად განიხილეს ჩაის სექტორში არსებული მდგომარეობა. განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმო შემდეგ საკითხებს:
• ცნობადობის ამაღლება: ქართული ჩაის პოპულარიზაცია როგორც ადგილობრივ, ისე საერთაშორისო ბაზრებზე;
• დაფინანსების მექანიზმები: სახელმწიფო პროგრამების მორგება მწარმოებლების რეალურ საჭიროებებზე;
• საკანონმდებლო ბაზა: მარეგულირებელი გარემოს დახვეწა და თანამედროვე სტანდარტების დანერგვა;
• ცოდნის გაზიარება: სამეცნიერო-კვლევითი რესურსების გამოყენება და ფერმერების კვალიფიკაციის ამაღლება.
სახელმწიფოს პრიორიტეტია, რომ ახალი თუ არსებული პროგრამები დაეფუძნოს უშუალოდ მწარმოებლების მიერ იდენტიფიცირებულ პრობლემებს. როგორც მინისტრის მოადგილემ, ლაშა დოლიძემ აღნიშნა, სამინისტრო აქტიურად მუშაობს ერთობლივი მუშაობის ფორმატზე, რომელიც მსგავსი ტიპის შეხვედრებს სხვა სექტორებთანაც ითვალისწინებს.
სამუშაო პროცესში სამინისტროს ხელმძღვანელ პირებთან ერთად ჩართულები არიან სოფლის განვითარების სააგენტოს (RDA) და სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის დირექტორები, რაც უზრუნველყოფს საკითხის კომპლექსურ შესწავლას — როგორც ფინანსური, ისე აგრარული მეცნიერების კუთხით.
ჩაის სექტორის წარმომადგენლებთან გამართული დიალოგი ნათლად აჩვენებს, რომ სახელმწიფო მზად არის ოპერატიულად უპასუხოს დარგში არსებულ გამოწვევებს.
მწარმოებლების ინტერესების გათვალისწინებით დაგეგმილი ცვლილებები მყარ საფუძველს ქმნის იმისათვის, რომ ქართულმა ჩაიმ დაიბრუნოს თავისი ისტორიული ადგილი და  გლობალურ ბაზარზე კიდევ უფრო კონკურენტუნარიანი პროდუქტი გახდეს.