საგანგაშო დარღვევები კვების ობიექტებში: სურსათის ეროვნულმა სააგენტომ 7 რესტორანს საქმიანობა შეუჩერა
სურსათის ეროვნული სააგენტოს თბილისის საქალაქო სამსახური დედაქალაქის კვების ობიექტების მასშტაბურ შემოწმებას განაგრძობს.
მორიგი ინსპექტირების შედეგად გამოვლენილი დარღვევები საგანგაშოა: ანტისანიტარია, ვადაგასული პროდუქცია და მღრღნელებიც კი.
ეს იმ დარღვევების მცირე ჩამონათვალია, რის გამოც რამდენიმე ცნობილ ობიექტს საწარმოო პროცესი დაუყოვნებლივ შეუჩერდა.
მიმდინარე წლის 13 თებერვალს, სახელმწიფო კონტროლის ფარგლებში, სააგენტომ 19 ობიექტის გეგმური და არაგეგმური ინსპექტირება განახორციელა. მათგან 7 ბიზნესოპერატორთან კრიტიკული შეუსაბამობები დაფიქსირდა.
ობიექტების ჩამონათვალი და დარღვევების ტიპები:
-
ი/მ მაჯეედ შაკკეერ – კაფე-ბარი/რესტორანი (ბერძენიშვილის ქ. N4): საქმიანობდა რეგისტრაციის გარეშე. გამოვლინდა გაუმართავი გამწოვი სისტემა, ეტიკეტირების წესის დარღვევა და ვადაგასული სურსათის რეალიზაციის ფაქტი.
შპს „ალ ბეიქ გრილლს“ – ინდური რესტორანი (ლუბლიანას ქ. 19ა): ზედაპირების არასათანადო რეცხვა-დეზინფექცია, გაუმართავი გამწოვი სისტემა და ეტიკეტირების დარღვევა.
„100 არაბული რესტორანი“ – სწრაფი კვების ობიექტი (გურამიშვილის გამზ. 27): ობიექტი არ იყო რეგისტრირებული რეესტრში. დაფიქსირდა ინვენტარის არასათანადო ჰიგიენა და გამწოვი სისტემის გაუმართაობა.
ი/მ იაშპალ შარმა – ინდური რესტორანი (პეკინის გამზ. 31ბ): საქმიანობდა რეგისტრაციის გარეშე. გამოვლინდა ანტისანიტარია (არასათანადო რეცხვა-დეზინფექცია) და ეტიკეტირების დარღვევა.
შპს „ტაი ინ თაუნ“ – კაფე-ბარი/რესტორანი (კოტე აფხაზის 17): აღმოჩენილია მღრღნელების კვალი, გაუმართავი გამწოვი სისტემა და ეტიკეტირების დარღვევა.
Fiesta (შპს „მდ ენთერფრაისი“) – კაფე-ბარი/რესტორანი (გ. სააკაძის ქ. 156): ინფრასტრუქტურული გაუმართაობა, სურსათის დაბინძურების საფრთხე და ეტიკეტირების წესის დარღვევა.
შპს „სარეია ტრეიდინგი“ – მზა კერძების წარმოება (პ. ბაგრატიონის ქ. 33): ტემპერატურული რეჟიმის უხეში დარღვევა, ინფრასტრუქტურული გაუმართაობა და სურსათის დაბინძურების მაღალი რისკი.
კანონმდებლობის შესაბამისად, შვიდივე ბიზნესოპერატორი დაჯარიმდა და მათ საწარმოო პროცესი კრიტიკული შეუსაბამობების აღმოფხვრამდე შეუჩერდათ.
შეგახსენებთ, რომ „კრიტიკული შეუსაბამობა“ არის ისეთი დარღვევა, რომელიც პირდაპირ საფრთხეს უქმნის ადამიანის სიცოცხლესა და ჯანმრთელობას.
ბიზნესოპერატორებს საქმიანობის განახლების უფლება მხოლოდ მას შემდეგ მიეცემათ, რაც სააგენტოს ინსპექტორები განმეორებითი კონტროლისას დარწმუნდებიან, რომ ყველა ხარვეზი სრულად არის გამოსწორებული.
სურსათის ეროვნული სააგენტოს მკაცრი რეაგირება კიდევ ერთხელ ადასტურებს, რომ მომხმარებლის უსაფრთხოებაზე კომპრომისი დაუშვებელია.
კვების ობიექტების მხრიდან ჰიგიენური ნორმებისა და რეგისტრაციის წესების უგულებელყოფა არა მხოლოდ კანონდარღვევა, არამედ საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის მიმართ გამოჩენილი უპასუხისმგებლობაა.
სააგენტო აგრძელებს მონიტორინგს, რათა თითოეული მოქალაქე დაცული იყოს უხარისხო და სახიფათო სურსათისგან.