GECSA: ციფრული რევოლუცია ქართულ სოფლის მეურნეობაში – მოსავლის დაცვა ერთი ხელის შეხებით
კლიმატის ცვლილება და მავნებლების გავრცელება თანამედროვე სოფლის მეურნეობის ერთ-ერთი უდიდესი გამოწვევაა.
სწორედ ამ გამოწვევების საპასუხოდ შეიქმნა ინოვაციური ციფრული პლატფორმა #GECSA, რომელიც ფერმერებს სთავაზობს თანამედროვე გადაწყვეტილებებს მოსავლის დასაცავად.
ეს აპლიკაცია არის ხიდი მეცნიერულ ცოდნასა და პრაქტიკულ საქმიანობას შორის, რაც ფერმერებს საშუალებას აძლევს, წინასწარ განსაზღვრონ საფრთხეები და მიიღონ ზუსტი, დროული გადაწყვეტილებები.
პლატფორმის შესაძლებლობები და ფუნქციონალი
GECSA-ს სისტემა ფოკუსირებულია საქართველოში სტრატეგიულად მნიშვნელოვან ხუთ კულტურაზე: ყურძენი, ატამი/ნექტარინი, სიმინდი, ვაშლი და ხორბალი. აპლიკაცია რეალურ დროში აკონტროლებს რვა ძირითადი მავნე ორგანიზმის გავრცელების რისკებს, მათ შორისაა:
ვაზი: ჭრაქი და ნაცარი;
ატამი: ფოთლის სიხუჭუჭე და დაცხავება;
ვაშლი: ქეცი და ნაყოფჭამია;
ხორბალი: ღეროს ჟანგა და ფუზარიოზი.
როგორ მუშაობს სისტემა? როდესაც გარემო პირობები მავნებლების გავრცელებისთვის ხელსაყრელი ხდება და რისკის დონე საშუალო ან მაღალ ნიშნულს აღწევს, GECSA ავტომატურად აგენერირებს პრაქტიკულ რეკომენდაციებს. ეს საშუალებას აძლევს ფერმერს, განახორციელოს მიზნობრივი და დროული ჩარევა, რაც დაზოგავს რესურსებს და თავიდან ააცილებს მას მოსავლის დანაკარგს.
პარტნიორობა და მხარდაჭერა
GECSA-ს შექმნა ფართომასშტაბიანი საერთაშორისო და ადგილობრივი თანამშრომლობის შედეგია. პროექტი კლიმატური პროგრამის ფარგლებში განხორციელდა სეულის სახელმწიფო უნივერსიტეტთან და წამყვან ქართულ უწყებებთან ერთად (სოფლის განვითარების სააგენტო, გარემოს ეროვნული სააგენტო, სურსათის ეროვნული სააგენტო, ფერმერთა ასოციაცია და სხვ.). ინიციატივა მხარდაჭერილია კლიმატის მწვანე ფონდის (GCF), საქართველოსა და შვეიცარიის მთავრობების მიერ.
ციფრული პლატფორმა GECSA არა მხოლოდ ტექნოლოგიური სიახლეა, არამედ აუცილებელი ინსტრუმენტია მდგრადი და კლიმატგონივრული სოფლის მეურნეობის განვითარებისთვის. მისი გამოყენებით ქართველი ფერმერები ხდებიან უფრო დაცულები, მათი საქმიანობა კი უფრო პროგნოზირებადი და მომგებიანი.
ეს ნათელი მაგალითია, როგორ შეუძლია ციფრულ ინოვაციებს დაიცვას ჩვენი მიწა და ხარისხიანი მოსავალი უზრუნველყოს.