გარემოსდაცვითი განათლება და ცნობიერების ამაღლება: 2025 წლის საქმიანობის ანგარიში
საქართველოს პარლამენტის გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების კომიტეტის სხდომაზე მნიშვნელოვანი სამუშაო შეხვედრა გაიმართა, სადაც „გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის“ 2025 წლის საქმიანობის შეჯამება მოხდა.
ანგარიში ასახავს იმ პროგრესს, რომელსაც ქვეყანამ მიაღწია საზოგადოების ეკო-ცნობიერების ამაღლებისა და გარემოსდაცვითი ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის მხრივ.
„გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის” დირექტორმა, თამთა დევდარიანმა, დეპუტატებს დეტალური ინფორმაცია მიაწოდა განხორციელებული და მიმდინარე პროექტების შესახებ. მოხსენებაში ხაზგასმული იყო შემდეგი პრიორიტეტები:
• საგანმანათლებლო პროგრამები: ახალგაზრდობისა და პროფესიული წრეების ჩართულობა გარემოსდაცვით აქტივობებში.
• ინფორმაციის გავრცელება: საზოგადოების ინფორმირების მექანიზმების დახვეწა და ცნობიერების ამაღლების კამპანიები.
• საგრანტო პროექტები: როგორც უკვე დასრულებული, ისე მიმდინარე საერთაშორისო და ადგილობრივი პროექტების როლი ცენტრის განვითარებაში.
• სამომავლო გეგმები: სტრატეგიული ხედვა გარემოსდაცვითი განათლების სისტემურ დონეზე ინტეგრირების შესახებ.
გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის საქმიანობა კრიტიკულად მნიშვნელოვანია ქვეყნის მდგრადი განვითარებისთვის.
კომიტეტის სხდომაზე წარდგენილმა ანგარიშმა აჩვენა, რომ მიზნობრივი საგანმანათლებლო პროგრამები და საერთაშორისო პარტნიორებთან თანამშრომლობა ქმნის მყარ საფუძველს გარემოსდაცვითი პასუხისმგებლობის გასაზრდელად, რაც საბოლოო ჯამში ბუნებრივი რესურსების უფრო ეფექტიან და გონივრულ მართვას უზრუნველყოფს.