ქართული მანდარინის ექსპორტი იზრდება: 2025 წლის სეზონის შეჯამება და ძირითადი მაჩვენებლები
2025 წელი ქართული ციტრუსის სექტორისთვის შედეგიანი აღმოჩნდა. საერთაშორისო ბაზრებზე მოთხოვნის ზრდამ და საექსპორტო ფასის მატებამ ადგილობრივ მწარმოებლებსა და ექსპორტიორებს ახალი შესაძლებლობები გაუჩინა.
სტატისტიკური მონაცემები მოწმობს, რომ ქართული მანდარინი რეგიონულ ბაზრებზე მაღალ კონკურენტუნარიანობას კვლავ ინარჩუნებს.
საექსპორტო მაჩვენებლები და ბაზრები
მიმდინარე მონაცემებით, საქართველოდან ექსპორტირებულია 27 ათასი ტონა მანდარინი, რამაც ქვეყანას 16.3 მილიონი აშშ დოლარის შემოსავალი მოუტანა. აღსანიშნავია საექსპორტო ფასის დადებითი დინამიკა – 1 კილოგრამი პროდუქციის საშუალო ფასი 0.59 აშშ დოლარამდე გაიზარდა.
ექსპორტის პროცესში აქტიურად იყო ჩართული 45 კომპანია. ქართული მანდარინის ძირითადი რეალიზაცია კვლავ ტრადიციულ ბაზრებზე — რუსეთსა და სომხეთში განხორციელდა, თუმცა გეოგრაფია საკმაოდ ვრცელია და მოიცავს ისეთ ქვეყნებს, როგორიცაა:
ბელარუსი და უკრაინა;
ყაზახეთი და უზბეკეთი;
გერმანია (რაც ევროპული ბაზრის ათვისების პოზიტიური ნიშანია).
წარმოების მასშტაბები და რეგიონული გადანაწილება
საქართველოში ციტრუსის წარმოების ხერხემალს სწორედ მანდარინი წარმოადგენს – ის საერთო მოსავლის 90-94%-ს იკავებს. წარმოება ძირითადად ორ რეგიონშია კონცენტრირებული:
აჭარა და გურია – აქ იწარმოება პროდუქციის 89%.
დარგში ჯამში 32 ათასამდე მეურნეობაა ჩართული.
წლიური მოსავლიანობა სტაბილურობით ხასიათდება და საშუალოდ 49,100-დან 71,000 ტონამდე მერყეობს, რაც ქვეყანას საშუალებას აძლევს, სრულად დააკმაყოფილოს როგორც ადგილობრივი ბაზარი, ისე საექსპორტო მოთხოვნები.
2025 წლის მონაცემები ცხადყოფს, რომ მანდარინის ექსპორტი საქართველოს აგრარული ეკონომიკის ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი საყრდენია.
საექსპორტო ფასის მატება და ევროპულ ბაზარზე (გერმანია) გასვლის პრეცედენტები იძლევა იმედს, რომ დარგი კიდევ უფრო მეტად განვითარდება.
სამომავლო პრიორიტეტად კვლავ რჩება ხარისხის გაუმჯობესება და ბაზრების შემდგომი დივერსიფიკაცია, რაც 32 ათასი მეურნეობის კეთილდღეობის პირდაპირი გარანტიაა.